happy wellness beauty

kosmetika a masáže Iva Muchová, Lidická 30, Brno, tel.605549510

happy wellness beauty

Zdravá lymfa

Jaro je období, kdy snad nejčastěji slyšíme slovo detoxikace, jarní očista a podobně. Pojďme si tedy říct i něco málo o soustavě, ve které detoxikace probíhá – o lymfatickém systému a proč by neměl uniknout naší pozornosti.
Lymfatický systém je především čistícím systémem, který filtruje a odvádí ven z těla veškeré škodliviny. Jde o škodlivé odpady lidského metabolismu, ale také škodliviny, které se do těla dostávají z vnějšího prostředí například špatnou stravou nebo přes kůži (třeba různé chemické látky z oblečení, kosmetiky a další). Lymfa (říkáme také míza) je bezbarvá až mléčně bílá a nažloutlá tekutina, která koluje v lymfatickém systému. Za 24 hodin se v těle vytvoří přibližně 2,5 l lymfy a celkem jí v těle dospělého zdravého člověka koluje kolem 4 až 5 litrů.
Lymfa proudí v lymfatickém systému z mezibuněčného prostoru přes kapiláry, mízní cévy a uzliny. Následně je nasáta do krevního řečiště (hlavní mízovod ústí do horní duté žíly v blízkosti srdce).
Nežádoucí projevy díky kterým můžeme poznat, že náš lymfatický systém není úplně v pohodě je například chronická únava, trávicí potíže, časté bolesti hlavy, časté infekce i nevysvětlitelná poranění (modřiny), kožní problémy (akné, vyrážky), revma, artritida, bolesti kloubů, otoky, přibírání na váze.
S lymfatickým systémem souvisí i rozvoj celulitidy. Kůže žen je pružnější a roztažitelnější díky tomu, jak jsou vedena kolagenní a elastická vlákna, což má význam v těhotenství. Navíc zde také působí hormony. Estrogeny zvyšují propustnost stěn krevních cév, rozvolňují vazivovou tkáň a přispívají k ukládání vody a tuku. Dojde k útlaku lymfatických a krevních cév, zpomalí se místní prokrvení, přísun živin a odsun odpadních látek. Změnou podkožního tukového vaziva vzniknou nechtěné hrbolky. Proto mohou celulitidou trpět i štíhlé ženy. Nejde totiž o nadbytek tuku, ale o změnu podkožního vaziva.
Dalším tématem, které souvisí s lymfatickým systémem je že poruchou a ucpáním lymfatického systému může také zároveň docházet i k přetěžování žilního systému a vzniku křečových žil.

A co s tím můžeme dělat, jak se o naši lymfu starat a jak předcházet nežádoucím projevům?

Už jsme si řekli, že za 24 hodin se v těle vytvoří přibližně 2,5 l lymfy a lymfa je tekutina. Takže zásada číslo jedna je dodržovat pitný režim. Jak často se stává, že člověk se během dne tak zabere do práce a různých činností, že ani nemá čas se napít. A to je pro lymfu hodně špatně. Ale pozor tak jako je pro tělo nezdravé mít nedostatek tekutin, tak škodí i nadměrné přepíjení. Doporučuje se vypít denně tolik tekutin, kolik jsou 3% z naší váhy (například při 70 kg váhy by se mělo vypít (70/100) * 3 = 2,1 litru vody). V létě a při činnostech kdy se více potíme samozřejmě i více pijeme. Ideálně čistou vodu, ale lymfu můžeme podpořit i bylinnými čaji.
Dalším z faktorů, které dostává lymfu do pohybu je dýchání. Je však důležité, aby to bylo hluboké, ne mělké dýchání.
Základem zdravého lymfatického systému je samozřejmě pravidelná fyzická aktivita. Lymfatický systém nemá svoji pumpu, jakou je pro krevní oběh srdce, takže správné dýchání a pohyb je potřeba.
Tok lymfy také podporuje střídavá studená a horká sprcha. Teplá voda rozšiřuje cévy i lymfovody a studená voda je zase stahuje. Opakovaným střídáním teplot docílíte lepšího proudění vaší lymfy.
Pozor na příliš těsné oblečení, které nás škrtí a které může škodit správné cirkulaci lymfy v cévách lymfatického systému. Tím ale samozřejmě nejsou myšleny kompresní punčochy atd, které naopak zabraňují otokům v dolních končetinách a pokud už tyto problémy máme se naopak jejich nošení z těchto důvodů doporučuje.

Pro náš lymfatický systém je také zásadní co vlastně jíme. Našemu lymfatickému systému pomůžeme konzumací syrových a nezpracovaných potravin a potravin bohatých na živiny (ovoce, zelenina, různá semínka, mandle, ořechy, česnek, kořenová zelenina, brusinky, listová zelenina, ananas…) a bylinky. Naopak je potřeba se vyhýbat a omezit konzumaci potravin, které lymfě škodí např. cukru, soli, polotovarů a nesprávně zpracovaných potravin, sóji, umělých sladidel, mléčných a masných výrobků (uzenin), které v těle často vyvolávají záněty.

Velikou pomocí pro rozproudění lymfy jsou také lymfatické masáže, jemné masážní techniky a wellness procedury.

Nyní připravuji on-line kurz na téma Zdravá lymfa.

Nyní máte možnost zapojit se na jeho obsahu vyplněním krátkého dotazníku.

Dotazník na téma Zdravá lymfa