happy wellness beauty

kosmetika a masáže Iva Muchová, Lidická 30, Brno, tel.605549510

happy wellness beauty

Rosacea (růžovka) a kuperóza

Kuperóza je nepříjemný kožní projev, projevuje se zarudnutím, suchostí a citlivostí pleti.  Zarudnutí je důsledkem rozšířených žilek, když se pleť rychle prokrví. Následně se ale nestáhnou, jako by tomu bylo u normální pleti.  Nejčastěji se tento problém vyskytuje u žen se suchou  a velmi tenkou pokožkou. Bohužel v něm jistou úlohu hraje i dědičnost. Od běžného podráždění se kuperóza liší tím, že zčervenání trvá podstatně déle (hodiny, dny..) V raných stádiích se může zčervenání objevit a zase zmizet, později však zarudnutí může být na pleti viditelné nepřetržitě.

Takto poškozená pokožka může přejít do stádia zvaného rosacea (růžovka). To už je vážnější onemocnění kůže, projevuje se záněty (které se mohou často zaměňovat s akné) a otoky. Pokud je tento stav neléčený, přechází do chronického zánětu kůže a výsledkem jsou trvalé změny včetně jizev a nevzhledného zbytnění tkáně. Toto kožní onemocnění není nebezpečné, ale protože se vyskytuje výhradně v obličeji (typicky v oblasti nosu, tváří, středu čela a bradě) přirozeně značně snižuje sebevědomí postiženého.

Na vzniku rosacey  se podílí více faktorů. Významná je jak už bylo řečeno genetická dispozice, další rizika jsou porucha kožní bariéry (některé výzkumy naznačují souvislosti s přítomností určitých mikrobů – např. Demodex folliculorum), UV záření. Průběh rosacey může být zhoršován i současným onemocněním zažívacího traktu a jater. Při podezření na rosaceu musí vždy diagnózu potvrdit lékař a léčbu vést dermatolog. Důležitá jsou ale také režimová opatření spolu s racionální a pravidelnou kosmetickou péčí.

 

 

 

 

Napsat komentář